В останні роки дуже загострилася проблема катастрофічного збільшення медуз в Азовському морі, які представлені переважно двома видами – корнерот та аурелія. Влітку найбільшою за чисельністю у прибережжі є медуза-корнерот, оскільки аурелія полюбляє більш прохолодну воду.

Крім прямої шкоди здоров'ю людини через опіки щупалець та органічного забруднення водойми, медузи ще потужно конкурують з цінними промисловими рибами, споживаючи основу їхнього раціону – планктон. До того ж медузи здатні на пряме знищення дрібних личинок та ікри пелагічних риб.

Чому медуз в Азовському морі стало так багато саме в останні роки?

Фахівці Інституту рибного господарства та екології моря Держрибагентства відносять до найвагоміших чинників – збільшення чисельності цих тварин у Чорному морі та, відповідно, більш масове їх потрапляння до Азовського моря через Керченську протоку навесні.

Крім того, відіграють свою роль поступове наближення солоності Азовського моря до солоності Чорного моря (через зміни у водному балансі Азовського басейну), доволі теплі зими, що можуть сприяти успішній зимівлі навіть теплолюбних медуз, а також масова присутність планктону, який є для них кормом.

Враховуючи, що вищезазначені фактори пов'язані з глобальними природними процесами, можливості людини впливати на них є доволі умовними.

Не можна виключати, що черговий цикл експансії медуз в Азовському морі невдовзі завершиться, як це вже було, наприклад, наприкінці 1970-х років. За даними вчених, найвища чисельність медуз в Азовському морі зареєстрована у 1978 році (близько 7 млрд шт.). При цьому у 2018 році їх чисельність в Азовському морі оцінювалась на рівні 10 млн особин.

На думку фахівців інституту наразі найкращим варіантом для уникнення контакту людини з медузами є створення захищених від медуз акваторій моря біля піщаних пляжів, після попередньої оцінки впливу таких бар'єрів на екологічний стан прибережних акваторій та місцеву біоту.

Довідково:

Водночас медузи могли б стати чудовим промисловим об'єктом в умовах України. Сучасний щорічний світовий вилов медуз становить близько 300-320 тис. тонн. Китайська кулінарія та медицина використовують медуз вже понад 1700 років. Так, фібрілін, отриманий з медуз, застосовують як загальнозміцнюючий і тонізуючий засіб для волосся та у якості компонента, що запобігає старінню шкіри. Його також використовують для лікування опіків. Токсин, виділений з медуз, застосовують для лікування нервово-м'язових порушень. Крім того, медузи є об'єктом досліджень для пошуку речовин, корисних у протипухлинній та протидіабетичній терапії.

Наразі фахівці Інституту рибного господарства та екології моря Держрибагентства здійснюють дослідження, направлені на впровадження сучасних технологій отримання цінних для людини речовин з біологічної сировини медуз.