Географічне розташування та інфраструктура

Мангушська обєднана громада розташована у південно-західній частині Донецької області. На півночі межує з Нікольською територіальної громадою, на заході – із Запорізькою областю, на півдні омивається водами Азовського моря, а на сході прилягає до земель великого промислового міста Маріуполь.

 Віддаленість Мангуша від обласного центру м. Донецька – 130 км шосейними шляхами. Віддаленість  від тимчасового обласного центру м. Краматорська – 238 км.

В адміністративно-територіальному устрої громади 17 населених пунктів, у тому числі два селища міського типу (Мангуш та Ялта) і 15 сіл.

У національному складі переважають українці, які становлять 50,3%, росіяни займають 27%, греки – 20%. Мангушська громада – територія компактного проживання греків.

Мангушська об’єднана громада – це курортна перлина Донбасу та всієї України. На півдні район омивається водами Азовського моря – природним раритетом планетарного масштабу – найменшим, найдрібнішим, найпрісноводнішим, найвіддаленішим від Світового океану на Земній кулі. На узбережжі моря розташовані 6 населених пунктів, три з яких згідно з Постановою КМУ від 15.12.1997 р. №1391 віднесені до курортних – с. Урзуф, с. Мелекіне, смт Ялта, а також села Бабах-Тарама, Юр’ївка та Білосарайська Коса, яка являється крайньою південною географічною точкою Донецької області. На Білосарайській косі знаходиться унікальна історична пам’ятка – Білосарайський маяк. Його особливість полягає в тому, що це єдиний на Донбасі та найстаріший на всьому Азовському узбережжі кам’яний маяк.

У межах громади знаходиться 56 км берегу моря з унікальними мілководними піщаними пляжами. На відпочиваючих тут чекають м'який клімат узбережжя Азовського моря. Рекреаційний потенціал відповідає найвищим світовим стандартам: тепле мілководне море, комфортні черепашково-піщані пляжі, сприятливі кліматичні умови (велика кількість ясних днів), морські бризи, які несуть на узбережжя велику кількість чистого, збагаченого озоном, солями та мікроелементами повітря, запаси мінеральних вод і лікувальних грязей, вигідне географічне розташування, розвинута транспортна інфраструктура.

Азовське море і його прибережна територія є одним із важливих природних багатств України у Донецькій області. Азовське узбережжя має високі потенціальні можливості для розвитку сучасної туристичної індустрії, безцінною особливістю якої є поєднання туризму з відпочинком і оздоровленням. Воно має унікальні природно-кліматичні умови, багату історико-культурну спадщину з історичним скіфським минулим, національно-етнографічні та матеріальні ресурси.

Уздовж узбережжя Азовського моря в межах території громади розташовано більш ніж двісті оздоровчих установ, що займають прибережну смугу шириною 200-800 метрів. За літній період на узбережжі територіальної громади щорічно (до 2014 року) оздоровлювалися 350-400 тисяч жителів України та ближнього зарубіжжя.

На території територіальної громади є неосвоєні великі запаси лікувальної мінеральної води та лікувальної грязі, які можуть бути використані (за умови інвестування) для цілорічного повноцінного відпочинку та лікування населення України та інших країн.

Мангушська територіальна громада своїм географічним розташуванням відноситься до Центрального степу. Клімат помірно-континентальний із засушливо-суховійними явищами. Вітрові маси обумовлюють низькі температури взимку з холодними, а восени та влітку – сухими гарячими вітрами. Середньорічна температура повітря становить 7,9 °С – 8,1 °С. Найхолодніші місяці року – січень-лютий. Найжаркіші – липень-серпень.

По кількості опадів територія територіальної громади  відноситься до зони недостатнього зволоження. Опади протягом року визначаються циклічною діяльністю: за холодний період випадає близько 45% річної суми опадів.

До несприятливих природних атмосферних явищ, які спостерігаються -  відносяться непомірні вітри, пилові бурі, град та інші явища.

Згідно зі схемою природного сільськогосподарського районування Мангушська територіальна громада включена у Донецько-Дніпропетровський округ степної лівобережної зони. Територія громади являє собою степову рівнину, яку перетинають лимани, чисельні річки та яри. Основний ґрунтовий покрив – чорноземи  звичайні, середньогумусові. По кількості опадів територія району відноситься до зони недостатнього зволоження.

На території територіальної громади протікає чотири річки загальнодержавного значення  (Берда, Зелена, Каратюк та Каратиш) та три річки місцевого значення (Суха та Мокра Білосарайки, р. Комишуватка). Загальна довжина річок, що протікають у громаді, становить майже 50 км. На річках загальнодержавного значення побудовані 3 водосховища: Урзуфське, Захарівське та Стародубівське. Крім річок і водосховищ у громаді знаходиться 35 ставків, загальна площа дзеркала яких становить 506 га.

У громаді розташована низка пам’яток природи, які є важливою складовою екологічної мережі Донеччини. Національний природний парк «Меотида» – створений Указом Президента України №1099/2009 від 25.12.2009 р. Парк створено на території Нікольського, Новоазовського та Мангушського районів з метою збереження, відтворення і раціонального використання типових та унікальних природних комплексів узбережжя Азовського моря (а також території Білосарайської коси), що мають важливе природоохоронне, наукове, естетичне, рекреаційне та оздоровче значення. Загальна площа парку – 3580,9467 га, у тому числі на території Мангушського району – 1638,187 га (або 45,7%). До складу парку увійшли заказники загальнодержавного значення «Білосарайська коса» та «Приазовський чапельник», пам’ятка природи місцевого значення «Соснові культури», регіональний ландшафтний парк «Половецький степ».

Державний ландшафтний заповідник «Білосарайська Коса» (загальна площа – 616 га) був створений згідно з постановою Ради Міністрів УРСР від 25 лютого 1980 р. № 132 з метою забезпечення охорони серповидного півострова в Азовському морі з озерами, лиманами і мілководдями. Заповідник має велике пізнавальне, наукове та екологічне значення.

Державний орнітологічний заказник «Приазовський чапельник» – оголошений Указом Президента України від 04.11.2000 р. № 1207/2000. Загальна площа – 100 га. Територія являє собою заболочену ділянку, яка є місцем гніздування великої кількості гідрофільних видів птахів.

Регіональний ландшафтний парк «Половецький степ» – створений рішенням Донецької обласної ради від 19.02.2000 р. № 23/11-253 на площі 1335 га в межах Нікольського і Мангушського районів. Парк створено з метою збереження та раціонального використання природних комплексів та об’єктів цілинних степових ландшафтів Північного Приазов’я в природоохоронних, рекреаційних, оздоровчих, наукових та освітніх цілях. На території «Половецького степу» збереглися ділянки цілинних типчаково-ковильних і петрофітних степів, типових для Північного Приазов’я. у, що це єдиний на Донбасі та найстаріший на всьому Азовському узбережжі кам’яний маяк.

У межах територіальної громади знаходиться 56 км берегу моря з унікальними мілководними піщаними пляжами. На відпочиваючих тут чекають м'який клімат узбережжя Азовського моря. Азовське море і його прибережна територія є одним із важливих природних багатств України у Донецькій області. Азовське узбережжя має високі потенціальні можливості для розвитку сучасної туристичної індустрії, безцінною особливістю якої є поєднання туризму з відпочинком і оздоровленням. Воно має унікальні природно-кліматичні умови, багату історико-культурну спадщину з історичним скіфським минулим, національно-етнографічні та матеріальні ресурси.